Firma Oferta Aktualności Nagrody Prywatzyacja Wynajem Kontakt
 
 
 

O firmie

Destylernia "POLMOS" w Krakowie S.A. to firma o bogatej blisko 80-letniej tradycji. Produkuje wiele gatunków wódek, umiejętnie łącząc wielowiekowe przekazy, receptury i technologie z osiągnięciami najnowszej techniki.

Siedziba firmy - miasto Kraków - jego historia, kultura i mieszkańcy to inspiracja nie tylko dla artystów, ale również dla krakowskiej Destylerni, czego przykładem są stare, nowe i najnowsze wyroby.

Wszystkie wódki rozlewane w Destylerni "Polmos" w Krakowie S.A. odznaczają się wysoką jakością. Rozlewane są do butelek o różnorodnych kształtach i pojemnościach, oznaczone etykietami ukazującymi ich styl i charakter, wysmakowane i bogate w treści, wyłącznie z naturalnych surowców. Tak firma jak i wyroby Destylerni "Polmos" w Krakowie S.A. zyskały krajowe i międzynarodowe uznanie, potwierdzone wieloma nagrodami, medalami i wyróżnieniami.

W Destylerni "Polmos" w Krakowie S.A. zbudowano i wdrożono zintegrowany system zarządzania jakością wg normy ISO 9001:2000 i środowiskiem wg normy ISO 14001:2004.

Destylernia "Polmos" w Krakowie wchodzi w skład grupy Sobieski Dystrybucja Sp. z o.o.

Zarząd

Prezes Zarządu
Leszek Wojtan

Certyfikaty

Pozostałe nagrody dla firmy i produktów

Historia palenia gorzałki w Krakowie

Szczególna rola Krakowa jako kilkusetletniej siedziby rodów królewskich oraz ośrodka nauki i kultury sprawiły, ze właśnie tu, pod Wawelem wszystko było pierwsze: pierwszy polski uniwersytet, szpital, apteka, książka, .... i oczywiście "palenie gorzałki"- już pod koniec XV wieku, co potwierdza przechowywana w Bibliotece Jagiellońskiej książka S. Falimirza "O ziołach i mocy yich" wydana w 1534 roku. Beczki i gąsiory z "aquavita" (woda życia), w Polsce i na Litwie zwanej okowita, wędrowały tratwami do Gdańska, a na kupieckich wozach do Pragi, Norymbergii, Wilna i Kijowa. Wozy te i tratwy były szczególnie łakomym kąskiem dla band rozbójniczych.
Dochód z palenia gorzałki stanowił ważną pozycję w budżecie dworu królewskiego, a szanowani członkowie krakowskiego cechu gorzelniczego posiadali rozliczne przywileje. Według spisu z 1786 r. paleniem gorzałki (coraz częściej zwanej wódką) zajmowało się w Krakowie 35 gorzelników.
XIX wiek był okresem rozkwitu gorzelnictwa w Galicji. W 1835 r. działało na tym terenie 4900 małych gorzelni. Wprowadzony rok później podatek spowodował ich spadek do 1900.
Specjalizowano się w wyrobie wódek gatunkowych. Zasłynęła wówczas Wytwórnia Wódek Gatunkowych, Rosolisów, Likierów i Rumu pana Edwarda Urbana, założona w 1877 roku, a mieszcząca się w centrum Krakowa przy ul. Wiślnej 1. Monopol Urbana przełamał M.A. Urbach, który w 1899 roku uruchomił wytwórnię sztucznych koniaków. W ślad za nim poszedł Piotr Porzycki i wielu innych.
Po I Wojnie Światowej działało w Krakowie 11 wytwórni wódek, a wśród nich m. in. słynny Krakus i Baczewski i na ich tradycji w 1931 roku powstała Krakowska Destylernia.

(Zarys historyczny)

Ważne daty w historii Destylerni "Polmos" w Krakowie S.A.

  • 01-IV-1931
    przekazanie do eksploatacji Wytwórni Wódek w Dąbiu pod Krakowem;
  • I-sza poł. 1945
    podjęcie produkcji i podporządkowanie zakładu Zarządowi z siedzibą w Warszawie;
  • 01-VII-1964
    przyłączenie do firmy Krakowskiej Fabryki Drożdży w Bieżanowie. Rozruch ciągu technologicznego, gwarantującego osiąganie wysokiej jakości drożdży;
  • 01-I-1974
    przejęcie przez zakład Wytwórni Napojów "Pepsi-Cola" w Nowej Hucie od Zakładów Piwowarskich w Okocimiu. Współpraca z koncernem PepsiCo;
  • 1989
    transformacja ustrojowa w Polsce - rozbicie centralizmu w branży spirytusowej;
  • 01-VII-1991
    zakłady spirytusowe uzyskują samodzielność i osobowość prawną; powstaje Krakowskie Przedsiębiorstwo Przemysłu Spirytusowego i Drożdżowego "Polmos";
  • I-sza poł. lat 90
    sukces marki Cymes i rozkwit zakładu;
  • 1996
    wprowadzenie marki Cracovia;
  • XI-1998
    komercjalizacja Destylerni i przekształcenie zakładu w jednoosobową spółkę Skarbu Państwa;
  • VII-1999
    podział znaków ogólnopolmosowskich Destylernia staje się właścicielem marki Winiak Luksusowy;
  • 01-IV-2000
    powstaje Wytwórnia Drożdży Piekarskich w Krakowie Bieżanowie Sp. z o.o. (100% udział Destylerni "Polmos" w Krakowie S.A.);
  • 20-II-2002
    Uchwała NWZA rozpoczynająca proces prywatyzacji Destylerni "Polmos" w Krakowie S.A. w trybie podwyższenia kapitału zakładowego;
  • 31-X-2002
    pozyskanie branżowego Inwestora Strategicznego - "Belvedere Dystrybucja" Sp. z o.o. z Warszawy (obecnie - Sobieski Sp. z o. o.- Grupa Belvedere);
  • 31-III-2004
    przyznanie certyfikatów: Zarządzania Jakością wg normy ISO 9001 oraz Zarządzania Środowiskiem wg normy ISO 14001;

Krakowska Destylernia dawniej i dziś

Lata 30-ste dwudziestego wieku



Lata 60-te dwudziestego wieku



Lata 70-te dwudziestego wieku



Destylernia współcześnie